MS 2010

Inzercia a bazár

KHL - Kontinentálna hokejová liga

Kontinentálna hokejová liga KHL je medzinárodná profesionálna hokejová liga v Eurázii založená v roku 2008. V roku 2009 je hodnotená ako najsilnejšia hokejová liga v Európe. Najlepší klub ligy získava titul majstra Ruska, bez ohľadu na štátnu príslušnosť klubu. Dva tímy z KHL majú zaručenú účasť v hokejovej Lige Majstrov.

Liga vznikla v roku 2008 a je pokračovateľom predchodcu ruskej Superligy. Ruská Superliga zas bola pokračovateľ Sovietskeho ligy, ktorá bola založená v roku 1946 len piatimi družstvami. KHL začala svoju činnosť s 24 klubmi. Dnes 20 z nich sídli v Ruskej federácii a zvyšné 4 sa nachádzajú v Bielorusku, Lotyšsku, Kazachstane a na Ukrajine. Veľkú väčšinu hráčov v KHL tvoria rusi, okolo 30 % hráčov je z východnej Európy, severnej Európy a severnej Ameriky, a ako kredit ligy rastie, tak rastie aj počet američanov.

Počas základnej časti sezóny hrá každý klub 56 zápasov. Štyri zápasy proti každému z tímov v ich vlastnej divízii, čo je spolu 20 a dva zápasy proti každému z ostatných klubov, čo dáva dokopy 36 zápasov. Pre sezónu 2009-10, bola play-off štruktúra mierne upravená, aby odrážala rozdelenie ligy na dve konferencie. Osem najlepších tímov v každej konferencii získava play-off miestenky. V každej konferencii sa hrá štvrťfinále, semifinále a finále. Konferenční víťazi hrajú proti sebe o Gagarinov Pohár. Prvé kolo play-off sa hrá na tri víťazné zápasy a posledné tri kolá zas na štyri. Po každom kole sa stretne družstvo z najvyššej priečky po základnej časti s tímom z najnižšej priečky.

V prípade remízy po riadnom hracom čase v play-off sa hrá predĺženie, ktoré trvá 20 minút, alebo kým jeden zo súperov nestrelí gól. Počet predĺžení nie je obmedzený. Tímy, ktorým sa nepodarilo kvalifikovať do play-off hrajú turnaj, podľa ktorého sa určuje KHL draft a právo prvej voľby v nasledujúcom roku.

Víťazovi play-off a zároveň celej KHL je udeľovaná cena Gagarinov Pohár a stáva sa ruským šampiónom, bez ohľadu na krajinu, ktorú klub reprezentuje. Víťaz základnej časti získava Kontinentálny Pohár. Víťazom finále konferencií sú udeľované Pohár šampiónov východnej konferencie a Pohár šampiónov západnej konferencie.

KHL každoročne oceňuje aj najúspešnejších hráčov. V roku 2009 bolo udelených celkovo 23 trofejí v rôznych kategóriách. Každý rok sa v KHL odovzdáva aj ocenenie Otvárací pohár víťazovi prvého zápasu – medzi víťazom Gagarinovho pohára a finalistom z minulej sezóny.